niedziela, 3 września 2017

JORDANIA- co warto zwiedzić i ile to kosztuje?! [2016]Dżamil dżamal! 


Nasza ulubiona rymowanka podczas pobytu w Jordanii dżamil dżamal to nic innego jak piękny wielbłąd, których w Jordanii nie brakowało. Wykrzykiwaliśmy ją na każdym kroku i podbijaliśmy serca Jordańczyków :) Naszym drugim ulubionym słowem było RARI co oznacza DROGO. W tym temacie wyrobiliśmy sobie brutalny pogląd, mianowicie jeśli chcecie mieć standard jak w Gruzji ale płacić za to jak w Kuwejcie to jedzcie do Jordanii, będzie 2 w 1.


Ale może przejdźmy do konkretów. Czy warto się wybrać do Jordanii- WARTO, odpowie każdy kto był. Czy jest drogo- JEST BARDZO DROGO. Czy pojechałabym drugi raz- NIE, chyba że zostanę miliarderką lub polubię gdy ktoś mnie oszukuje. Pomimo przepięknych widoków w tym kraju, wyrobiłam sobie o nim dość mało pozytywne wrażenie. Może po prostu nie jestem przyzwyczajona, że jestem "białym" turystą i trzeba mnie oskubać? Prawdopodobnie przyjeżdża tu zbyt dużo amerykanów którzy nie zważają na to ile wydają, a miejscowi nauczyli się jak zarobić na turyście w ciągu jednego dnia aby przez miesiąc nie robić nic. Ot taka filozofia.

Niemniej jednak jeśli już zamarzy się wam wybrać do Jordanii, co mnie nie będzie dziwić bo wrażenia z Wadi Rum i Petry są niezapomniane to mam dla was kilka wskazówek jak to zrobić żeby nie przepłacić.LOT DO JORDANII - lotnisko Ovda, 60 km od Eilat, Izrael. Zdecydowanie najtańsze połączenie lotnicze jeśli chodzi o dostanie się do Jordanii. Przykładowo lot z Krakowa do Eilat w terminie 2-9.12.2017 to koszt liniami Ryanair ok 200 pln. Do tego dochodzi opłata za wyjazd z Izraela ok 110 pln, oraz dojazd na granicę z lotniska Ovda, aczkolwiek i tak nie znajdziemy lotów bezpośrednio do Jordanii w tej kwocie. GRANICA- jak dostać się z lotniska Ovda na granicę  Izrael/Jordania ? 

1) Oficjalny busik 8 USD/28 pln osoba z lotniska na granicę -> https://eilatshuttle.com/pl/ i tu ciekawa opcja bo "busik" może nas zawieźć od razu do Akaby za 25 USD/ 90 pln . Wtedy nie trzeba płacić za taksówkę z przejścia granicznego już po stronie Jordanii do Akaby (jest strefa przygraniczna i zakaz poruszania się pieszo – koszt taxi 12 JOD/ 60 pln). Nie korzystałam, doczytałam że ten "busik" dowozi tylko do granicy i po drugiej stronie czeka samochód-taxa. Czyli można zrobić to samemu taniej jeśli jesteśmy grupą.

2) - autobus 282 do Eilat- 21,5/szekla/ przelicznik 1:1 pln/ od osoby, płatność u kierowcy tylko w szeklach, gotówką. Rozkład znajduje się na lotnisku i jest dopasowany do przylotów. Następnie spacer ok 30-40 minut do granicy. Droga prosta, częściowo przez mały rezerwat ptaków koło jeziora. Plus już po stronie Jordanii, taxi do Akaby. 

3) Taxi na granicę – ok. 200 szekli/200 pln  za samochód. Plus już po stronie Jordanii, taxi do Akaby.


4) Autostop lub autobus przelotowy do Eilat. Widziałam dwie osoby które udały się na drogę główną, od lotniska ok 1 km. Droga nr 12. Jeśli nie złapiemy stopa, tędy też przejeżdżają autobusy z północy na południe kraju. Z Eilat piechotką do granicy. 

5) Wypożyczenie samochodu. Nie widziałam takiej możliwości na lotnisku Ovda, ale są wypożyczalnie w Eilat. Jest to coraz częściej wybierana opcja jeśli jedziemy grupką i nie boimy się prowadzić. Z pewnością oszczędzi nam to stresu z wiecznym targowaniem się i dojedziemy wszędzie gdzie chcemy. Kierowcy jeżdżą na styl wschodni, więc przyda się wysokie ubezpieczenie na wszelki wypadek. Wg relacji spotkanych osób koszt wypożyczenia samochodu na tydzień to koszt  180-250 dolarów za samochód. Wg mnie na 4 osoby się bardzo opłaca. 

Jeszczę raz powtórzę, na dzień dzisiejszy nie ma publicznego transportu z granicy Izrael/Jordania (k. Eilat) do Akaba. Trzeba wsiąść taxi. Zakaz poruszania się pieszo. Należy się targować. W pierwszą stronę zapłaciliśmy 12 JOD a w drugą 4 JOD!
OPŁATY NA GRANICY IZRAEL/JORDANIA - Opłata za wyjazd z Izraela wynosi nas 27 euro lub 107 szekli. Waluta do wyboru, nie ma kantoru, tzn jest w tym samym okienku po tym samym zbójeckim kursie. Nie liczcie na kantor z lepszym kursem. Dobrze przygotować sobie więcej euro lub wcześniej np. w Eilat wymienić na szekle. Nie mieliśmy wizy, nikt o nią nie pytał. Mieliśmy Jordan Pass. Opłata za wyjazd z Jordanii nie ma jeżli przebywamy tam powyżej 48 godz.
Należy pamiętać, że przejście otwarte jest do godziny 20:00.
BILETY WSTĘPU- Można wykupić wstęp na wszytko osobno lub cały pakiet ok 40 wstępów, zwanych Jordan Pass. My wybraliśmy opcję zakupu Jordan Pass, są różne ceny w zależności ile dni wybieramy na zwiedzanie Petry (1-3 dni). My wybraliśmy opcje środkową czyli 2 dni na Petrę, cena 75 JOD ok 106 USD.  INFO i zakup przez stronę: https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx
Jordan Pass niestety nie obejmuje wszystkiego i trzeba np dopłacić za górę Nebo czy poszczególne katedry np. z mapą świata, ale obliczyliśmy że i tak jadąc gdzie chcemy się opłaca (Petra, Wadi Rum, Jerash, Madaba).

Oprócz tego że trzeba zapłacić za wstęp do Wadi Rum, to trzeba również wykupić sobie wycieczkę po pustyni. Do wybory wiele opcji, jeepen, wielbłądem, ze wspinaczką itp. Ceny od 50 JOD poprzez strony internetowe których znajdziecie mnóstwo. My też rezerwowaliśmy wcześniej poprzez znajomą z Couchsurfing polkę po czym żałowaliśmy... na pewno można dużo taniej o czym przekonaliśmy się już kawałek za granicą. Mafia jak widać działa nie tylko w zakresie przejazdów do Akaby ale i zdobywania klientów na wycieczki.


Taksiarz nr 1 po paru km oddaje nas w ręce kolesia mówiącego doskonale w języku angielskim i ten przechodzi do konkretów i próbuje nas namówić na Camp na pustyni Wadi Rum. Cena wyjściowa 45 JOD po chwili 40 JOD wiec na pewno można za 35 JOD wybrać się na turę.

Najdroższym biletem jest wejście do Petry, tylko z tego względu opłaca się zakupienie Jordan Pass. Zwłaszcza jeśli chcemy spędzić tam więcej niż 1 dzień- a warto zostać dłużej!

CENY:


1 JOD = ok 6 pln

1 szekla=1 pln


PRZEJAZDY

Lotnisko Ovda-granica Eilat 200 szekli /taxi na 4 os, z pewnością przepłaciliśmy bo się spieszyliśmy.
Taxi z granicy do miasta Aqaba 12 JOD/samochód.
Taxi z Aqaba do Wadi Rum 15 JOD/samochód.
Bus Wadi Rum- Petra 7 JOD/os oficjalnie, my dalismy 6 JOD, a powinno być góra 3 JOD/os.
Taxi z Bus station do wejścia do Petry 1-2 JOD lub z buta ok 2 km
Petra-Amman 3 JOD/os.
Amman- stacja dworca południowa na północną 2 JOD/taxi,
Bus do Jerash 0,75 JOD/os,
Bus do Madaby tez 0,75 JOD/os.
Bus Amman- Aqaba (jett bus) 7 JOD/os,
Aqaba- granica 4 JOD/taxi.
Taxi do malej Petry 20 JOD/dwie strony, wejście na podstawie Jordan pass

INNE: 
Nocleg Eilat „The Shelter hostel” 70 szekli/os.
Opłata na lotnisku za wyjście z Izraela 107 szekli lub 27 euro/osoba.
Wycieczka Wadi Rum (jeep 4 godziny +nocleg z kolacją i śniadaniem) od 45 JOD wzwyż
Taxi z Madaba na  Mt Nebo -3 JOD plus  1 JOD za wejście.
Madaba wejście do świątyni z mozaiką mapy świata, (nie objęte Jordan Pass) 1 JOD
Miejsce chrztu Jezusa, rzeka Jordan, koszt wejścia 8 JOD (jeśli kupione razem z jordan pass, lub 12 JOD na miejscu)

JEDZENIE:
Woda 1,5 l od 0,350-0,500 JOD, cola 2 l JOD, kanapka z falafelem i warzywami od 0,600 z mięsem 1-1,50 JOD.
Śniadanie na 4 os z humusem, falafelem 7- 9 JOD.
piwo 3 JOD.

Trzeba się przygotować na ok 2 tys/tydzień, chcąc zaliczyć Petrę i Wadi Musa. Nie liczę pamiątek.


Mam nadzieję że was za bardzo nie zniechęciłam...a jeśli tak, to na pewno zmienicie zdanie po krótkiej fotorelacji, bo wiecie, jak mówi chińskie przysłowie;  lepiej raz zobaczyć niż 100 razy usłyszeć ;)  
 
lotnisko Ovda, uciekł nam autobus 282 do Eilat i bierzemy taxi na granice z Jordanią. Koszt 200 szelki. 

granica pomiędzy Izraelem a Jordanią, Eilat. 

W drodze do Wadi Rum, pomimo ustalenia ceny z kierowcą- niskiej 15 JOD- ten zmienił zdanie i stwierdził że nas wysadzi na środku drogi bo nie opłaca się mu jechać. Chce bagatela 25 JOD. 

Wjazd do Wadi Rum, tutaj czeka nasza bryka i kierowca. 


Wadi Rum, mini wąwóz KhazaliWadi Rum, mały łuk Jebel Burdah 
Wadi Rum, „dom” Lawrenca którego nie ma, ale można napić się herbatki czy kupić pamiątkę 


Wadi Rum, „dom” Lawrenca. Herbata to ulubiony trunek beduinów. Słodka i gorąca, smakuje nawet na pustyni. 


Wadi Rum, Red sand dunes
Wadi Rum, Um Fruth

Wadi Rum, tutaj śpimy, pełna cywilizacja, łazienka, prysznic, łóżka w namiocie... 

Wadi Rum, zabawy w batmana ;) Petra, Jordania. Kanion ciągnie się przez 2 kilometry, kolory skał zmieniają się co zakręt, najpiękniej jest gdy słońce rozpoczyna świetlną zabawę. Petra, Jordania. Widok z "sacrafice place" na amfiteatr i grobowce.  

Petra, Jordania. Widok z grobowców. 

Petra, Jordania. Zachód słońca oczaruje każdego. 

Petra, Jordania. Widok na "Treasury" z góry. Wiedzie tu wąska ścieżka i dużo schodów z grobowców. 

Petra, Jordania. Monaster jest największym budynkiem wykutym w skale w Petrze i robi wrażenie zwłaszcza z punktu widokowego trochę wyżej. Prowadzi do niego 800 schodów z "dolnej" Petry. 


Mała Petra, Jordania. Starsza, mniej turystów, dużo zakamarków do zwiedzenia. 

Petra, Jordania

Jerash, Jordania. Zwiedzanie Jerash zajmuje 2-3 godz lajtowego spacerku

Jerash, Jordania

Jerash, Jordania. Połączenie starego i nowego miasta. 

Madaba, świątynia z mozaiką mapy świata. W Madabie jest generalnie bardzo przyjemnie, duzo sklepikow z pamiatkami gdzie z wejscia daja 50 % znizki. Zakupujemy co nieco z duzym tagowaniem sie, tak juz tu trzeba;)


Mt Nebo, Jordania. Jest tam kościołek ze świetnie odrestaurowanymi mozaikami i widok na Ziemie Obiecana. Widoczność możne nie jest najlepsza ale widać zielone pola.

Mt Nebo, Jordania

Babtism site, Jordania. Samo zwiedzanie źródełka i m.chrztu gdzie tez można odnowić chrzest zajmuje ok 50 min. Jest to identyczne miejsce jak po stronie izraelskiej.

Babtism site, Jordania...Jesli ktos nie jest wielkim fanem kosciolkow i chrztow to polecam ominac ten punkt programu i pojechac nad morze Martwe.Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje :)Akaba wieczorową porą, czyli pora na ucztę z naszym hostem


humus, kilka rodzajów, pasta z bakłażanów i inne warzywne smakołyki (nasze ulubione: fate humus)Amman, "Old town view Cafe”. Widok imponujacy ale ceny tez nie male. 


Potrzebne słówka:
dżamil dżamal- piękny wielbłąd
rari- drogo
maje- woda
habibi- kochanie
Naam- tak
La- nie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz