sobota, 29 lipca 2017

Nowa via ferrata na Słowacji- Słowacki Raj, dolina Kysel [2017]


Pomysł wybrania się na vie ferratę w Słowackim Raju powstał już przy okazji weekendu majowego, gdy razem z Tomkiem (student w podróży)  byliśmy tam na dwu dniowej "luzackiej" przechadzce przez przełom HORNADU oraz PIECKY i dowiedzieliśmy się że od zeszłego roku czyli sierpnia 2016 została otworzona "nowa" droga! 

Postanowiliśmy że jeszcze tego roku postaramy się tu wybrać, jako że podobno via ferrata nie jest rozpowszechniona i wieje pustkami oraz jest stosunkowo łatwa. Słowo się rzekło i dwa miesiące później stoimy u wrót wąwozu KYSEL. Szukając zwięzłej informacji o via ferrata w Kysel napotkaliśmy drobne problemy dlatego też postaram się krótko przedstawić jak się tu dostać, ile zarezerwować czasu, ile kosztuje wstęp na via ferratę w Słowackim Raju i gdzie wypożyczyć sprzęt? 

A więc zaczynamy! 

Jak się dostać na początek drogi via ferrata HZS Kysel ?

Dla uproszenia zamieszczę fragment mapy Słowackiego Raju ( na nowych mapach, via ferrata jest już zaznaczona). 

Start via ferrata jest na skrzyżowaniu szlaku żółtego i zielonego w "Kysel ustie"
Dostaniemy się tu na kilka sposobów:

1. Z Cingov, zielona ścieżka dydaktyczna i zielony szlak do"Kysel ustie", czas 1:30 

2. Z parkingu w Podlesok szlakiem czerwonym, żółtym i zielonym do Klastorisko i zejście żółtym do Kysel ustie- czas 2:25 wg mapy, trasa prosta, bez przeszkód, można pokonać szybciej (wybrana przez nas) 

3.  Spisske Tomasovce szlakiem zielonym aż do Kysel ustie- czas 1:50 wg mapy, trasa prosta, bez przeszkód, można pokonać szybciej. 

Meta via ferrata to  Obrovský vodopad stąd szlakiem żółtym po stupaczkach dochodzimy do Kysel ascetie  rozgałęzienia  na dwa wąwozy: Malý Kysel i Veľký Kysel (ok 10 min). Też z tego miejsca mamy ok 30 min do Klastorisko.

Jak długo zajmuje przejście via ferrata HZS Kysel ?

Standardowy czas przejścia to 1,5- 2,0 godziny. 
Czas zależy głównie od ilości osób na trasie, oraz od tego jak często się fotografujemy ;) 


Ile zapłacimy za via ferratę w Słowackim Raju? 

Najpierw musimy kupić bilet wstępu do Parku czyli 1,5 Euro/os , następnie osobno bilet wstępu na via ferratę 5,00 Euro/os. Parking w Podlesok na cały dzień 3 Euro. 

Co ciekawe bilety wykupuje się w Podlesoku w osobnych okienkach. Wstęp do Parku w kasie, a na via ferratę obok, w okienku z upominkami...może to kiedyś zmienią bo trochę bez sensu.  


Gdzie wypożyczyć sprzęt (lonża, kask, uprząż) ? 

W Podlesoku takim miejscem jest własnie sklep z upominkami/mapami obok kasy, gdzie kupuje się rownież wstęp na ferratę. Należy  wpisać się w księgę, podać nr dowodu i po opłacie 10 Euro/ os dostajemy sprzęt. Zwrot do godziny 18:00 
My akurat mamy swój ale widzieliśmy kilka osób w wyposażonym zestawie i prezentował się dobrze.

Czy warto się wybrać? Uważam że TAK! Dla mnie była to pierwsza via ferrata, obawiałam się trudności, a okazała się naprawdę łatwa i bardzo dobrze przygotowana. Spotkaliśmy tam o wiele mniej osób niż na standardowej trasie w przełomie Hornadu czy Piecky. 


Poniżej krótka fotorelacja. Zdjęcia z telefonu więc jakość gorsza, mam nadzieje wybaczycie :)  Zaczęliśmy w Podlesoku idąc na Klastorisko.


Przejście z Klastorisko w stronę Kysel ustie. Płasko tylko przez pierwsze kilka minut, potem odbijamy w prawo i schodzimy mocno w dół przez najbliższe pół godziny. 


Dochodzimy do wąwozu Kysel. Ubieramy sprzęt ale jeszcze nie używamy. Początkowe drabinki są tak nisko że idziemy potokiem. Zapewne podczas wyższego stanu wody spełniają swoje zadanie.

Via ferrata prowadzi wąwozem potoku Kysel który przez ostatnie 40 lat był niedostępny!  Po tym jak 16 i 17 lipca 1976 w pożarze spalił się las na lewym brzegu wąwozu, z powodu zagrożenia spadającymi drzewami i skałami odcinek ten zamknięto do odwołania. Stąd te ogromne ilości połamanych drzew które musimy pokonać.

Dochodzimy do wodospadu Kaplnkovy i idziemy już mocniej w gorę. 

Przed nami moja ulubiona, najwęższa część wąwozu. Tutaj tworzą się największe kolejki jeśli akurat trafimy na innych ludzików.   
Prze chwilę teren się wypłaszcza idziemy korytem potoku, po paru minutach wracamy na via ferratę i nawet nie wiadomo kiedy bo tak szybko czas zleciał jesteśmy przy Obrovský vodopad. Robi wrażenie. A zwłaszcza pionowa trasa przy nim. 
Obrovský vodopad, via ferrata Słowacki Raj


W górnej części Kyseľ rozgałęzia się na dwa wąwozy: Malý Kyseľ i Veľký Kyseľ. Obydwie te odnogi są udostępnione do zwiedzania, mamy jeszcze sporo czasu więc wybieramy się zielonym szlakiem na Veľký Kyseľ. Zdecydowanie nie jest to uczęszczany szlak, jest spokojnie, klimatycznie, dużo starych kładek i stupaczek. Po drodze trzy wodospady. Po godzinie jesteśmy już na rozwidleniu Biskupske chyzki i powoli wracamy do samochodu do Podlesoka. Z rozwidlenia wg mapy jest to dokładnie 2 godziny. Całość wycieczki zajęła nam 6,5 godziny.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz