piątek, 30 czerwca 2017

Cinque Terre- jak dojechać, co zwiedzać ? [2017]port w Riomaggiore, Italia
Jak dojechać do Cinque Terre?Na początek warto wiedzieć, że Park Narodowy Cinque Terre składa się z pięciu miejscowości: Riomaggiore, Monteroso al Mare, Corniglia, Vernazza, Manarola doskanale ze sobą połączonych - pociągiem.Do Cigue Terre kiedyś można było dostać się tylko statkiem/ łódką od strony morza, od lat 6o-tych XX wieku można przyjechać samochodem ale najlepiej udać się pociągiem. Jeżdżą bardzo często, trasa jest poprowadzona w dużej części nad morzem z pięknymi widokami i jest przystępnie cenowo.

Zdecydowanie najszybciej i najtaniej będzie nam się dostać z Pisa. Sprawdzałam też możliwości z Bolonii i Genui ale zdecydowanie najlepiej będzie z Pisa. Tylko przypomnę że mamy tam bezpośrednie tanie loty z Polski z Krakowa, Gdańska i Warszawy. 

Przykładowo cena pociągu z Pisa do Bonassola (już za PN Cinqe Terre) to koszt 9.80 euro. Wszystkie pociągi maja przesiadkę w portowej miejscowości La Spezia. Możemy stad wziąć kolejny pociąg do jednej z 5 nadmorskich miasteczek (koszt Pisa-La Spezia ok 4,5 euro)..albo rozpocząć wędrówkę do Parku już z La Spezia. Najbliższe miasteczko to Riomaggiore, 13 km ze stacji La Spezia.

I powiem wam, pokochałam te pociągi we Włoszech! Są szybkie, często, wygodne i tanie. Przejazd z Pisa do Riomaggiore zajmie nam 1:20-1:30 już z przesiadką! Pociąg regionalny nie obija się tylko jedzie miejscami 160 km na godzinę.  Chciałam wam jeszcze jedną NIE OCZYWISTĄ rzecz podpowiedzieć, bilety we Włoszech są 
ważne na 4 godziny od czasu skasowania. Można to wspaniale wykorzystać! Np kupujesz bilet z Pisa do Monterosso al Mare, a po drodze wysiadasz w Riomaggiore, Vernaza czy innej miejscowości na którą masz spokojnie 1,5 godzinki zwiedzania :) Ważne tylko aby się zmieścić w tych 4 godzinach od momentu skasowania biletu do dotarcia do naszej mety.


Tyle o transporcie, przejdźmy do tego gdzie warto się zatrzymać w Cinque Terre... Każde miasteczko uważa, że to właśnie ono jest najważniejsze i najpiękniejsze, ja jako turystka mogę być bardziej obiektywna, ale powiem szczerze, te 5 miejscowości z pięknymi kolorowymi portami i wąskimi, klimatycznymi uliczkami są do siebie bardzo podobne i będzie wam ciężko odróżnić jedno od drugiego :)  Niemniej jednak niech przemówią zdjęcia i krótki opis :) 


W Riomaggiore rozpoczyna się słynny szlak "miłości", koniecznie należny sprawdzić czy jest otwarty na przykład na stronie https://cinqueterre.a-turist.com ale przez najbliższe 3-4 lata podejrzewam ze będzie zamknięty, a przynajmniej taka informacje dostałam w punkcie informacyjnym Parku. Po tragicznej w skutkach lawinie błotnej z 2011 roku wciąż pozostaje wiele do naprawy.Wejście na szlak jest płatne. Może okazać się ze będzie nam się opłacać zakup specjalnej turystycznej karty w La Spezia- Cinque Terre Card.Są 2 wersje karty : tylko wejściówka do parku lub wejściówka plus poruszanie sie pociągami na trasie La Spezia-Livorno.


RIOMAGIORE


dojeżdżając pociągiem z kierunku La Spezia, przechodzimy tunelem na druga stronę torów. 
Mamy 3 opcje dalszej drogi.


1. W lewo po schodach do góry na trasę via di amore. Ładny punk widokowy i knajpka. Niestety zamknięte wrota na szlak miłości. Otwarty dopiero za pare lat. Warto podejść i rzucić okiem aby się upewnić w tym, że kiedyś trzeba będzie tu wrócić.


2. W prawo, tunelem wzdłuż torów tak jakby wracając sie w kierunku La Spezia. Po przejściu tunelu możemy zejsc w dół schodami do portu, zresztą bardzo malowniczego! Właśnie z portu pochodzi większość zdjęć tego miasta. Jeśli nie boimy się skakać po kamykach, można podziwiać miasto od strony morza :)


3. Natomiast wychodzac z tunelu i idac do gory,a nastepnie po 200-300 m ostro do góry w lewo,wyjdziemy na wzgorze ponad miastem. Sa wskazowki na kaplice. Na gorze oprocz kaplicy sa ruiny zamku oraz przepiękny widok na Riomaggiore, morze i cytrynowe sady. Oj tak cytryny są na każdym kroku.


port w Riomaggiore, Italia

widok ze wzgórza, Riomaggiore, Itallia

widok ze wzgórza, Riomaggiorewszech obecne cytryny, Riomaggiore

zamknięta "via di amore", Riomaggiore, ItaliaMANAROLADruga z kolei miejscowość Cinque Terre i drugi piękny port. Osada prawdopodobnie sięga swoimi korzeniami czasów rzymskich (nazwa wywodzi się od „Manium Arula”). Część domów jest zgrupowana na skalistym urwisku, a inne wzdłuż doliny potoku Rio di Groppo. Historyczne zabudowania okalają uroczy, położony w centrum plac.

port w Manarola, Italia


port w Manarola, Italia
CORNIGLIATrzecia, jako jedyna nie położona nad morzem, a 100 m n.p.m. Dodatkowo najmniejsza ze wszystkich 5 miejscowości. Gdy dotrzemy na stację dworca kolejowego, będziemy mieli do pokonania jeszcze ponad 377 schodów do centrum miejscowości :) Można też skorzystać z autobusu, kursującego pomiędzy stacja, a centrum. Miejscowość była znana w średniowieczu na dworach europejskich z powodu wytwarzanego tu wina wysokiej jakości. Za kościołem znajduje się punkt widokowy zarówno na samą Corniglię jak i na okoliczne miejscowości wchodzące w skład Cinque Terre, a także na położone na zboczach gór winnice, ogrody i sady cytrusowe. A jeśli już o tych mowa to jest to świetne miejsce aby właśnie wybrać się na szlak po winnicach! Jesteśmy już tak wysoko że nie będzie to tak męczące jak z miejscowości ulokowanych nad morzem. 
VERNAZZA


Czwarta z kolei miejscowość Vernazza z charakterystycznym  wzgórzem zamkowym i wieżą Belforte (możliwe wejście na wieże za opłatą) oraz kolejnym pięknym portem. Miałam wrażenie że jest tu spokojniej niż w Riomaggiore i Manaroli. MONTEROSSO AL MARE


Tutaj zaczynała się i kończyła moja największa przygoda i powód do przybycia do Cinque Terre - bieg,  SCIACCHETRAIL, Cinque Terre Ultra Trail. Monterosso to największa i najstarsza (1056 r.) spośród miast Cinque Terre. To tu znajduje się też największa plaża w Cinque Terre. Ja natomiast zachęcam na zapuszczenie się na Lazurową Ścieżkę wiodącą do Vernazzy, wzdłuż wybrzeża, gdzie spotkamy prawdziwe przyrodnicze cuda natury :) Podobno to najsłynniejsza i najpopularniejsza wsród turystów ściażka- i wcale się nie dziwię, widoki zapierają dech w piersi. 
Długosć trasy pomiędzy Vernazza-Monterosso to 3,3 km, spacerowy czas przejścia ok 80 min.
widok na Monterossa al Mare


plaża w Monterosso al Marena trasie Vernazza-Monterosso al Mare


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz