projekt ZSRR


CHARYN CANYON, KAZACHSTAN


Proszę nie myśleć że jestem zagorzałą komunistką i marzę o przywróceniu wielkiego ZSRR.
Projekt zakłada odwiedzenie wszystkich państw wchodzących do byłego Związku Radzieckiego.

Te odwiedzone już przeze mnie miejsca mają w sobie coś wspólnego. Sama nie wiem czy to styl życia mieszkańców, wiecznego czekania w kolejkach czy na wypełnienie się autobusu, wszechobecnego brudu i wyrzucania "pod siebie" czy może bieda, prostota i gościnność ludzi, ogromne przestrzenie i piękne dziewicze krajobrazy. Pomimo tych negatywnych dla człowieka z zachodu aspektów jest coś, co mnie ciągnie na wschód i zamiast do Hiszpanii czy Włoch jadę do Gruzji czy Kirgistanu...

Ciekawi mi jak po rozpadzie ZSRR odradza się tożsamość narodowa, jak wielki wpływ dla narodu ma religia (w większości jest to islam, a dwa największe ośrodki islamu w Azji Środkowej to Samarkanda i Buchara), czy Rosjanie którzy wciąż przecież mieszkają w tych państwa wciąż czują się jak u siebie w domu ?


Tak też do tej pory odwiedziłam:

Litwę
Ukrainę
Mołdawię
Gruzję
Armenię wraz z Górskim Karabachem
Kirgistan
Kazachstan
Rosję

przede mną Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Łotwa, Estonia, Białoruś.

Świetną reporterską książkę w chwili rozpadu ZSRR napisał Tiziano Terzani (dla mnie to włoski Kapuściński), przemierzył i dotknął większość nowo powstałych republik. Spotykał się zarówno z nowymi prezydentami, mułłami,dziennikarzami jak i zwykłymi mieszkańcami borykającymi się z wieloma problemami w momencie ogłoszenia niepodległości. Może jest jakiś dziennikarz, autor który się zmierzył z tym tematem współcześnie?


KIRGISTAN

KIRGISTAN

ROSJA , TUNKINSKIE GOLCE

ROSJA, SLUDJANKA (BAJKAŁ)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz