sobota, 7 grudnia 2019

MAROKO co ile kosztuje, aktualne ceny w Maroku grudzień 2019



Wyjeżdżając do Maroka nasłuchałam i naczytałam się, że cena jest uzależniona od mojej sztuki negocjacyjnej. Powiem szczerze, że przyzwyczaiłam się do naszych europejskich standardów i podanych cen gdzie mogę wybrać czy chcę coś droższego czy może tańsze dziadostwo. Przerażał mnie fakt, że znów zamiast wypoczywać będę zastanawiać się czy ktoś właśnie zrobił mnie w konia czy zapłaciłam normalnie.. OK., jeszcze rozumiem, że jeśli chcę kupić jakąś pamiątkę to się o nią targuję, ale w Maroko wszytko zależy od naszej wiedzy cenowej i negocjacji. Przejazd autobusem, taksówką, nocleg, zupa, warzywa na targu, bułki- naprawdę na każdym produkcie czy usłudze można zarobić/stracić 2,3,4 10-krotnie.


Idąc od początku, aby się znaleźć w Maroku należy wybrać
BILETY LOTNICZE
które zakupiliśmy spontanicznie na 2 tygodnie przed wylotem, za bilety w 2 strony relacji Warszawa-Marrakesz-Warszawa za 2 osoby + bagaż 20 kg + karta członkowska, liniami Wizzair zapłaciliśmy 1200 pln. Bilety z bagażem podręcznym można w tym momencie znaleźć od ok. 200 pln/os/1 strona.

WYMIANA WALUTY


Nie wymienialiśmy waluty na lotnisku, kantor znaleźliśmy w Marrakeszu, co też nie odbyło się bez problemu. Jak dopytaliśmy u spotkanej turystki gdzie najlepiej wymienić pieniążki?- "wszędzie można", w hotelu, banku, sklepie, kantorze- a tych, takich klasycznych nie ma za dużo. Spodziewaliśmy się, że będą na każdym kroku. Poniżej mapka gdzie my chodziliśmy bo był dobry kurs (Rue de La Kasbah, niedaleko od Saadien's Tombs oraz bramy do miasta Bab Rob).

Drugi kantor widziałam przy Rue El Moustachfa- ulicy dochodzącej do placu Dżami al-Fana.




PAMIĄTKI

Przykład? Największe różnice są na pamiątkach. Pytam o skórzane kapcie- 200 MAD; kupiłam za 50 MAD. Szalik w zależności od stoiska 200-300 MAD; kupiliśmy też za 50. Bardzo podobały się nam obrazy, artyści są już tak nastawieni na turystów że nawet nie montują ich do sztalugi tylko można zakupić samo płótno, które zwijają w rulonik. Spokojnie zbijecie pierwotną cenę na 1/4. W Maroko znajdziecie też przepiękną ceramikę, stosy przypraw, orzeszków i suszonych owoców. Tutaj też ceny są bardzo rozbieżne. Kupiliśmy suszone figi za 20 MAD (8 pln)/1 kg. Na straganach były przeważnie po 40-60 MAD/kg. Daktyle, wizytówka Maroko, kupiliśmy w mniej popularnym miejscu, na straganie dla miejscowych za 15 MAD/1 kg. NA straganach turystycznych prezentowane ceny zaczynają się od 40 MAD.









PRODUKTY SPOŻYWCZE

Małe chleby/bułeczki kosztowały normalnie 1-2 MAD ale był i Pan który nam krzyknął 6 MAD.
Drożdżówki przypominające croissanty 1,5- 2 MAD. 
Kawa od 4 do 20 MAD. Tą szczególnie sobie upodobaliśmy i umyślnie wybieraliśmy knajpki gdzie siedzieli miejscowi. Wtedy cena za kawę z mlekiem nie przekraczała 8 MAD.
Tadżin 40-70 MAD/ w zależności od wielkości i miejsca. Nam jeden starczał na 2 os.
Kuskus z warzywami od 25-50 MAD.
Naleśniki z miodem/serem na słono czy słodko 5 MAD/ 2 naleśniki.
Zupa z soczewicy w jednym i tym samych miejscu w zależności od sprzedawcy, który z nami rozmawiał kosztowała 5 lub 15 MAD. A na obrzeżach Marrakeszu z miejscowymi jedliśmy nawet za 3 MAD i chyba była najsmaczniejsza.
Sok pomarańczowy na placu  Dżami al-Fana w Marakeszu 4 MAD, w knajpach dochodzi do 20 MAD. A wątpię aby mieli tam inne pomarańcze.

Pewnie nie napisze nic odkrywczego, ale jeśli chcecie kupować po cenach jak miejscowy najlepiej zapuścić się w mniejsze uliczki, na bazarki dla miejscowych, z dala od Dżami al-Fana.









KARTA SIM I INTERNET

Oprócz cen, dobrze się też orientować w terenie, co wiadomo będąc pierwszy raz w nowym miejscu nie jest łatwe. NA szczęście w dzisiejszych czasach mocno pomaga nam internet. Dobrze już na lotnisku zaopatrzyć się w kartę SIM z internetem. Zaraz po wyjściu z kontroli paszportów zaatakują was Panie rozdające karty SIM za darmo i proponujące doładowanie za 100 MAD/10 Euro z 10 GB internetu. Nie kupiliśmy karty myśląc, że na "mieście" będzie taniej. Suma summarum kupiliśmy 5 GB internetu za 80 MAD (10 MAD za każde 1 GB, plus 30 MAD za kartę). Więc spokojnie możecie już na lotnisku zakupić kartę, wiedząc że nie przepłacacie. Na tydzień 5GB spokojnie nam wystarczyło, głównie internet służył nam do szukania noclegów poprzez booking, do sprawdzania cen w relacjach, czy właśnie do nawigacji po mieście. Jeśli planujecie noclegi w medynie to bez nawigacji będzie ciężko i znajdzie się oczywiście kilka osób które chętnie was zaprowadzi na miejsce za odpowiednio wysoką kwotę- a uwierzcie jest gdzie się zgubić.





TRANSPORT

Najlepsze historie słyszeliśmy o taksówkach na lotnisku, jeśli ktoś wcześniej nie sprawdził jak jest położone lotnisko i za ile "normalnie" można przejechać do miasta płaci słono, po 300 MAD (120 pln) za 3 km jazdy. A bynajmniej paliwo nie jest tam droższe niż w Polsce, wręcz odwrotnie ;)

Następny przykład, przychodzimy na postój taksówek tzw. grand taxi, dzielonych z innymi, które mieszczą 6 osób i jeżdżą do dalszych miejscowości, szczególnie tych górskich, gdzie jest mniej połączeń autobusowych. Chcemy dojechać z Marrakeszu do Imli (baza pod Toubkalem). Pogłoska krążąca wokół turystów mówiła że transport kosztuje 50 MAD (20 pln); natomiast miejscowi płacą 35 MAD (14 pln). Jesli tego nie wiesz możesz zapłacić jeszcze więcej. Jeśli nie uzbiera się 6 osób na całą taksówkę to wmawiają Ci że musisz zapłacić za całość 300 MAD co wcale nie jest prawdą, bo przy dłuższej dyskusji jeśli kierowcy zależy na kursie to sam szuka rozwiązania.


O lotnisku nie będę się rozpisywać, gdyż tych wpisów jest już w necie sporo. My po przylocie nie wymieniliśmy od razy waluty więc przeszliśmy 3 km z lotniska do miasta pieszo. W drodze powrotnej przyjechaliśmy miejskim autobusem za 4 MAD/osoba, dojazd autobusu ok. 400 m od lotniska.

bilety miejskie Marrakesz- 4 MAD/os

Marrakesz- Warzazat autobus premium CTM 95 MAD; autobus publiczny niższej klasy 70 MAD
Warzazat- Dades 25-40 MAD

Marrakesz- Imla 35 MAD (można też pojechać za 12 MAD do Asni i mały zielony busik zabierze nas za 7 MAD z Asni do Imli)



NOCLEGI 

Głównie szukaliśmy poprzez booking + polecane obiekty z innych relacji.

wąwóz Dades, hotel Berber Atlas 200 MAD/pokój ze śniadaniem (bardzo dobrym)
hostel w Marrakeszu Kami hostel ze śniadaniem 8 euro/ 2 os
hostel w Marrakeszu Waka Waka ze śniadaniem 10 euro/ 2 os  

agroturystyka w Imlil 100 MAD/pokój 2 os  ze śniadaniem + na życzenie możliwość obiadu 40 MAD/tadżin +herbatka+ chlebek +mandarynki na deser.

schronisko górskie pod Toubkalem (francuskie) 220 MAD/ze zniżką Alpenverein. Śniadanie i obiad płatne extra 100 MAD- patrząc na podawane porcje 1 obiadem naje się 3 osób ;) a z założenia ty i twój przewodnik. 

  



PRZEWODNIK NA TOUBKAL 

Jeśli się tam wybieracie to zapewne już wiecie że przodownik na drogę na najwyższy szczyt Maroka jest  obowiązkowy.
Niestety wygląda na to, że zaostrzenia dotyczące obowiązku przewodnika będą coraz większe, podczas naszego przejścia kontrolowano nas 3 razy, plus jest budowany dodatkowy punkt kontroli w drodze na szczyt. Oczywiście można podejść z całkiem innej strony bez przewodnika, o czym dowiedzieliśmy się na miejscu ale już nie chcieliśmy kombinować.

Przewodnika można zarezerwować na kilka sposobów, zaraz po przyjeździe do miejscowości na pewno już was ktoś zaatakuje, następnie w centrum Imlil jest oznakowane oficjalne biuro przewodników, którzy nawet spisują z wami umowę, trzeci sposób to rozpytanie się w miejscy gdzie macie zamiar spać i najczęściej jest to też okazja do negocjacji ceny za cały pakiet.
Nas przewodnik (2 os) kosztował 600 MD/240 pln za 2 dni wędrówki. W biurze przewodników powiedziano nam 900 MAD. Przewodnik sam troszczy się o swój nocleg i wyżywienie (czytaj w schronisku śpią za darmo, kolacja z tego co zostanie po turystach:)
Im więcej osób, tym koszty na osobę wyjdą mniej. Nie orientowaliśmy się w kosztach wynajęcia mułów niosących bagaże gdyż część rzeczy zostawialiśmy na noclegu i mało co ze sobą braliśmy do góry. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz